De ce să ne alegi pe noi? Nimic mai simplu.

Reprezentare
Comunitate
Pasiune
Creativitate

Noi, Uniunea Studenților Academiei de Studii Economice din București (USASE), suntem echipa studenților ce reprezintă interesele comune ale tuturor studenților de la nivelul diverselor formații, programe sau cicluri de studii ale Academiei de Studii Economice din București și care se implică direct în dezvoltarea lor personală și profesională.

Printre valorile USASE se regăsesc spiritul de iniţiativă, implicarea activă, voluntariatul, creativitatea, comunicarea, entuziasmul, devotamentul, solidaritatea, integritatea, profesionalismul şi pasiunea.

Cu peste 10 ani de activitate ai asociației, USASE are în portofoliu atât proiecte de tradiție, cu 5+ ediții desfășurate până în prezent, cât și proiecte noi, implementate având la bază nevoile studenților.

Capitalul uman este foarte important pentru noi, de aceea ne mândrim cu cei peste 100 de voluntari și membri activi ai asociației și cu cei 200 de studenți reprezentanți în Consiliile Facultăților și Senatul Universitar.

• Realizează Formularul de evaluare a cadrelor didactice, Formularul de evaluare a studenților reprezentanți și Chestionarul Satisfacției Vieții Studențești.
  • Dezvoltă o structură colaborativă, prin implicarea directă în activitatea de reprezentare studențească.
  • Implementează proiecte destinale îmbunătățirii procesului educațional și a dezvoltării studenților în aria de cercetare.
  • Realizează identitatea și elementele vizuale pentru paginile de Social Media ale asociației (Instagram și Facebook), pentru proiecte și activități academice.
  • Se ocupă de grafica Ghidului Studentului și a Ghidului Studentului Străin.
  • E responsabil de actualizarea și mentenanța site-ului asociației.
  • Promovează dezvoltarea personală, profesională și academică a studenților prin organizarea activităților, inițiativelor și evenimentelor dedicate întregii comunități ASE.

Realizează proiecte de renume, precum:

• Youth Entrepreneurship School
  • Speak Your Mind
  • Hire Me
  • Rising Smiles
  • Master for All
  • Admis la ASE

• Se ocupă de activitatea de fundraising pentru asociație și de relaționarea cu mediul extern acesteia.
  • Contribuie la informarea studenților prin realizarea proiectului N.E.W., cu scopul de a aduce în antenșia acestora șiri și noutăți din lumea economică.
  • Ajută la integrarea studenților străini în mediul academic românescu prin realizarea Ghidului Studentului Străin.
  • Realizează Raportul anul privind satisfacția studenșilor cu privire la serviciile sociale (cazare, cantină, burse, tabere).
  • Organizează proiecte și activități de socializare pentru comunitatea asociației.
  • Realizează campanii de informare cu privire la serviciile sociale.

Este format din:

• Corul ASE
  • Revista ASECiti
  • Trupa de teatru T.R.I.P.
  • Photo Area
  • Debate ASE